Lekárnička na cesty

Lekárnička na cesty

Čím vybaviť svoju cestovnú lekárničku pred odchodom na dovolenku?


Leto tento rok udrelo v plnej sile. Či už sa vyberiete na okružnú cestu po Slovensku alebo sa vám podarí vycestovať aj za hranice k moru, buďte pripravení na všetko, čo vás cestou môže stretnúť. Ako inak, než spoľahlivo vybavenou cestovnou lekárničkou.

Začnite tým, že sa pripravíte na samotnú cestu – ak vám býva zle počas cesty lietadlom, autom či loďou, pripravte si všetky potrebné prostriedky, ktoré vám pomôžu prekonať tieto nevoľnosti. Nezabudnite si pribaliť všetky lieky, ktoré pravidelne užívate, a ktoré by vám mohli chýbať, keby ste ich zabudli doma. Myslite aj na alergie a intolerancie.

Na samotnej dovolenke by vám určite nemala chýbať malá lekárnička určená na ošetrenie drobných úrazov a poranení, a to nielen vtedy, ak idete do hôr za turistikou alebo na cyklotúru. Drobné zranenia nás totiž neobchádzajú ani na tých dovolenkách, kedy väčšinou času ležíme pri mori.

Pred odchodom na cesty sa môžete poradiť aj s lekárnikom. Môže vám poradiť riešenia na mieru prispôsobené vašej cieľovej destinácii, napríklad: dezinfekčné gély alebo roztoky, repelenty proti komárom, krémy na popáleniny a výrobky na ochranu pred slnkom, pred cestami do špecifických destinácií vám môže odporučiť aj návštevu u lekára.

Asi najčastejšou a najbežnejšou komplikáciou, ktorá postretne väčšinu dovolenkárov, sú nepríjemné črevné problémy v podobe cestovateľskej hnačky. Je to infekčná hnačka, vyskytuje sa pri cestovaní do niektorých krajín, môže sa spájať s kontaminovanou pitnou vodou v danej krajine, so zmenou klímy alebo s rozdielnou stravou.

Už sa vám stalo, keď ste zjedli pravdepodobne kontaminované jedlo a strávili ste niekoľko dní behaním na toaletu? O to nepríjemnejšie je, keď máte hnačku práve na dovolenke. Cestovateľskú hnačku zažíva približne 55 % ľudí, ktorí cestujú z rozvinutých do rozvojových krajín.3,4 Zvyčajne je spojená s baktériami prenášanými potravou.

Ako spoznám príznaky cestovateľskej hnačky?

Zvyčajne prichádza už po prvých pár dňoch nášho pobytu. Začiatok môže byť náhly, spája sa s častými vodnatými stolicami (viac ako 3 vodnaté stolice denne), kŕčmi v bruchu, nevoľnosťou a zvracaním. Akútna hnačka zvyčajne nie je závažná a má krátke trvanie (24 až 48 hodín), ale až 30 % prípadov cestovateľskej hnačky máva ťažší priebeh a vyžaduje si dokonca pokoj na lôžku a často musíte neplánovane upraviť plán cesty, pobytu, aktivít3,4…  A to na dovolenke naozaj riešiť nechcete.

Dá sa cestovateľskej hnačke vôbec vyhnúť? Vďaka nasledovným tipom môžete aspoň zmierniť riziko nákazy – často si umývajte ruky, najmä pred jedlom a pred manipuláciou s potravinami. Po použití toalety si vždy umyte ruky. V prípade, že nebudete mať k dispozícii vodu a mydlo, môžete použiť dezinfekčný gél alebo roztok. Pite iba balenú vodu alebo prevarenú vodu, s čím súvisí aj to, aby ste sa podľa možností vyhli všetkému, čo môže obsahovať kontaminovanú vodu napríklad zmrzlina, kocky ľadu. Balenú vodu používajte dokonca aj pri čistení zubov.

Čo sa týka stravy, obmedzte surovú zeleninu alebo ovocie, ktoré si nemôžete sami olúpať/umyť balenou vodou. Domáce ovocné šťavy, nepasterizované alebo neprevarené mlieko tiež môžu spôsobiť problém. Vyhýbajte sa konzumácii nedostatočne tepelne upraveného mäsa, rýb a morských plodov, tiež hotového studeného jedla. Aj keď je to lákavé, nejedzte jedlo predávané na ulici okrem prípadu, keď je jedlo ešte viditeľne horúce. Švédske stoly a bufetové občerstvenie v reštauráciách môžu predstavovať riziko.

Čo robiť, ak sa nám už nepodarilo vyhnúť cestovateľskej hnačke?

Liečba prebieha podobne, ako pri akejkoľvek inej akútnej hnačke. Dbajte na dostatočný príjem tekutín, hlavne minerálnych vôd a čajov, prípadne slabého zeleninového vývaru. Jedzte často, skôr ľahké jedlá a uprednostňujte ľahko stráviteľné potraviny. Dopĺňanie tekutín je veľmi dôležité, lebo hnačka môže viesť k významným stratám vody a minerálnych solí.

Nápomocné môžu byť aj lieky proti hnačke z cestovnej lekárničky. Smecta® zastavuje a lieči akútnu hnačku rôzneho pôvodu u dospelých a detí od 2 rokov podávaná spolu s rehydratačným roztokom. SmectaGo® zastavuje a lieči akútnu hnačku rôzneho pôvodu u dospelých a detí od 8 rokov podávaná spolu s rehydratačným roztokom. Účinnou látkou v lieku Smecta®a zdravotníckej pomôcke SmectaGo® je diosmektit – prírodný čistený íl, ktorý je schopný sa viazať s hlienom sliznice tráviaceho traktu a zvyšuje tak jeho kvalitu a množstvo. Touto cestou chráni sliznicu proti infekcii. Diosmektit je schopný viazať na seba toxické látky produkované infekčnými pôvodcami hnačky. Vsaďte na silu prírodného čisteného ílu a doprajte si žiadanú úľavu od hnačky obzvlášť na dovolenke.


07/2021, SCA-SK-000041

Smecta® je liek na vnútorné použitie. Obsahuje 3 g diosmektitu. Liek nie je viazaný na lekársky predpis. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

SmectaGo® je zdravotnícka pomôcka. Obsahuje 3 g diosmektitu. Pred použitím si pozorne prečítajte návod na použitie a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje :

1- Písomná informácia pre používateľa Smecta® dátum revízie: 09/2019
2- Návod na použitie SmectaGo®, 09/2019 
3- Avis du Haut Conseil de la santé publique du 13 mars 2020, Recommandations sanitaires pour les voyageurs, 2020 (à l’attention des professionnels de santé) BEH, 19 mai 2020, 1-91
4- Prévention de santé durant le voyage. Institut Pasteur de Lille https://www.pasteur-lille.fr/actualites/dossier-du-mois/sante-et-voyage-bien-preparer-ses- vacances/precaution-de-sante-en-voyage-paludisme-diarrhee-pollution/